Havuz Çeşitleri Nelerdir?

Havuz Çeşitleri Nelerdir?

Havuz, genelde çevrenin güzelleştirilmesi amacıyla biriktirilen su birikintisi veya yüzme amacıyla inşa edilen, beton, mermer gibi malzemeler kullanılarak imal edildikten sonra içine su doldurulan yapılardır.

Havuzları kendi içlerinde bir sürü şekilde ayırabiliriz. Havuzlar yapım şekline göre farklılık olabileceği gibi yapım amacına ve hatta suyun hareket şekline göre de farklılık gösterebilir. Yapım amacına göre havuzları yüzme havuzu veya süs havuzu olarak ikiye ayırabiliriz. Süs havuzları ve yüzme havuzları da kendi içlerinde çeşitlendirebiliriz. Yapım şekline göre ise havuzları gömme olarak, toprak üstüne yerleştirilen havuz veya betonarme havuz şeklinde ayırabiliriz. Suyun hareket biçimine göre de havuzları skimmerli veya taşmalı olarak ayırabiliriz.

Yapım amacına göre ayırdığımız yüzme havuzları, en çok imal edilen havuzlardır. Yüzme havuzlarının sayısız çeşidi vardır. Bu çeşitlerden bazılarını bu yazıda inceleyeceğiz.

Yüzme havuzları özel havuz veya genel kullanıma açık havuzlar olarak ayrılır ve genel havuzların sıcaklığının 32 derece olması gerekir. Bu havuzlar evrensel kurallarca boyutları belirlenmiş ve farklı sporların yapılması için düzenlenen sportif yüzme havuzları, atlamaya uygun yüzme havuzları, eğlence amaçlı yapay dalgalar oluşturulan dalga havuzları, derinliği normalden fazla olan atlama havuzları, yüzme bilmeyenler için yapılan sığ havuzlar, değişik donanımlar ile bezenmiş su atraksiyonlu havuzlar, eğlence için kaydırağı bulunan havuzlar, çocuklara özel belirli kurallara göre boyutlandırılmış havuzlar, az kullanıcıya hitap eden küçük havuzlar, sadece ayak yıkamak için yapılan havuzlar, sıcak su kullanılan masaj havuzları, terapi havuzları, özel hareket havuzları, soğuk su kullanılan şok havuzları olarak ayrım gösterir.

Diğer Yazılar
Nasıl yardımcı olabiliriz?

Hizmetlerimizden bir veya birden fazlasını seçerek iletişim bilgilerinizle birlikte bize gönderebilirsiniz. Konu ile ilgili size en kısa sürede geri dönüş sağlayacağız.

  •   
  •   
  •   
  •   
  •   
  •