Bir Havuzun Kaliteli Olduğunu Nereden Anlarız?

Bir Havuzun Kaliteli Olduğunu Nereden Anlarız

Yüzme havuzları yaz aylarında en çok gidilen mekânlar desek yanılmış olmayız. Bunaltıcı sıcaktan kaçmamızı ve serinlememizi sağlayan havuzlar sayısızdır ancak hepsi iyi havuzlar değildir. Bir havuzun iyi bir havuz olması 2 yönden belirli kriterlere bağlıdır, bu da kullanıcıların sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir.

Öncelikle havuz imal edilirken ve kullanıma açılacağı zaman uluslararası kurallara uymak zorundadır. Bu kurallar yasal standartlar olup her havuzda uygulanması gerekmektedir. Bu kurallardan bazılarını açıklayalım: yasalara göre havuzlarda tabelaların kullanımı zorunludur. Bu tabelalar derinliği, zeminin kaygan olup olmadığını, acil numaraların listesini, cankurtaran bayrak anlamlarını gösteren uyarı levhalarıdır.

Levhalar dışında uyulması gereken kurallar sağlık bakanlığınca belirlenen su parametreleri yasasıdır. Bu yasaya göre suyun sıcaklığı 26 ve 28 derece arasında olmalıdır. Suyun PH değeri de 5 ile 7,8 arası, serbest klor değeri de 1 ile 1,15 arasında olmalıdır. Suyun sertlik değeri 200 ile 300 ppm arasında değişirken alkalite değeri de 30 ile 180 ppm arasında olmak zorundadır.

Yasal kurallar dışında bir havuzun kaliteli imal edilip edilmeyeceğini bize anlatan bazı özellikler de havuz kenarlarının keskin köşelere sahip olmaması, tavanın yüksekliği, kirişlerin havuz bölgesi dışında olması, ışıklandırma gibi özelliklerdir. Havuzun köşelerinin keskin olması güvenlik ve sağlık açısından problemlere sebep olabilir. Işıklandırmalar havuzların iyi bir estetiğe sahip olup olmaması ile ilgilidir.

Bütün bunlara ek olarak havuzun sistemine ve niteliğine de bir göz atmakta fayda var. Havuz havalandırma sistemi de kalitesini belli eden bir unsurdur. Havalandırma sistemleri havuzun sıcaklığı ve ortam sıcaklığı konusunda önemlidir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta