En Sağlıklı Havuz Boyutları Ne Kadar Olmalıdır?

Blog

 En sağlıklı havuz boyutları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı seçenekler çıkar. Çünkü bir havuzun boyutunu kurulu olduğu alanın büyüklüğü belirler. Ancak genel anlamda en sağlıklı havuz boyutları yaklaşık 20 metreye 10 metredir. Bunun temel nedeni, su hacminin, içindeki havanın gündüzden geceye fazla değişmemesi için yeterince büyük olması ve bu nedenle değiştirilmesi gerekmeden daha uzun süre kullanılabilmesidir.

20 metreye 10 metre boyutlarınki havuzlar; otellerdeki yüzme havuzları için uygundur. Ancak bu kadar büyük bir havuz için yer olmayan özel evler veya küçük apartmanlar için uygun değildir. Evler için en sağlıklı havuz boyutları 3-5 metre derinliğindedir. Isıtmalı havuz için en iyi boyut 1,5 metre derinliktedir. Bu havuzların derinliği; çocuk havuzu bu derinliğin yarısı kadar olmalıdır. Ancak bu sayede güvenli bir kullanımdan söz edebiliriz. Havuzunuzun doğru derinliği, onu ne için kullanmak istediğinize ve aynı anda kaç kişinin kullanacağına bağlı olacaktır.


Havuzların Boyutlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

En sağlıklı havuz boyutları gündeme geldiği zaman karşımıza farklı dinamikler çıkmaktadır. Dolayısıyla havuzların boyutlarını belirlemeden bu kriterleri dikkate almak gerekmektedir. Havuzlarda çocukların ve yetişkinlerin de suya kolayca girip çıkabilmelerini sağlamak önemlidir. Havuz boyutunuza karar verirken şu faktörleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir;

• Havuzu kim kullanacak?

• Bir dalış tahtasına ihtiyacınız var mı?

• Isıtma için ne kadar harcamak istiyorsunuz?

Havuzları kimin kullanacağı konusu havuzların boyutlarını doğrudan etkiler. Bu arada havuzu çocuklar da kullanacaksa güvenlik konusunda dikkatli hareket etmek durumundasınız. Isıtma, suyu oda sıcaklığında tutmaktan daha maliyetlidir. Bu nedenle havuzunuzu çok sık kullanmayı düşünmüyorsanız veya ısıtmaya harcayacak çok paranız yoksa, daha küçük bir boyut sizin için daha uygun olabilir.

Eğer havuzunuzda bir dalış tahtasına ihtiyacınız varsa o zaman daha büyük bir havuz gereklidir. Çünkü dalış tahtaları, içinde olmadıklarında normal havuzlardan daha fazla yer kaplar. Kaliteli bir havuz, mevcut tüm güvenlik standartlarını karşılayan ve büyük kusurları olmayan bir yüzme havuzudur. Bir ev satın aldığınızda, yüzme havuzunun kurallara uygun ve güvenli olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.

Sağlıklı Bir Havuz Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı havuzlar, onları ev sahipleri için çekici kılan birçok özelliğe sahiptir. Her gece siz uyurken havuzun duvarlarını, tabanını ve dibini temizleyen otomatik temizleme sistemi kurmanız sağlıklı bir havuz ortamının oluşmasını mümkün kılar. Bu özellik, yosun oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve kapağın altında kir birikmesini önler. Böylece tam olarak nitelikli bir şekilde havuzunuzdan yararlanma fırsatını da elde edersiniz.

Cildinizi veya gözlerinizi tahriş etmemesi için suyunuzdaki kloru gideren bir tuzlu su filtreleme sistemine sahip olmanız da havuz sağlığını doğrudan etkiler. Ayrıca klora maruz kalmanın neden olabileceği saçınızın zarar görmesini de önler. Böylece havuzunuzdan güvenli bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bu da havuzunuzun oldukça kullanışlı olması anlamına gelecektir. Tam da bu noktada havuz yaptırırken profesyonel bir firmayı tercih etmeniz; üst düzeyde bir hizmeti almanızı mümkün kılar.

Bütün bu bilgiler ışığında bir havuzun kalitesi, özelliklerin sayısı ve işlevleriyle belirlenir. Özellik sayısı ne kadar fazlaysa havuzun kalitesi de o kadar yüksek olur. Piyasada çeşitli yüzme havuzları mevcuttur. İhtiyaçlarına ve bütçelerine göre beton veya vinil bazlı yüzme havuzları arasından seçim yapılabilir. Bazıları vinil esaslı havuzlardan daha dayanıklı olduğuna inandıkları için beton esaslı havuzları tercih ederler. Özellikle en sağlıklı havuz boyutları konusuna dikkat etmeniz, beraberinde önemli kazanımları getirecektir.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta