Havuz Isısı Nasıl Ayarlanır?

Havuz Isısı Nasıl Ayarlanır

Havuz turizmi yerli ve yabancı turistler için oldukça önemlidir. Bu yüzden dolayı mevsimin yaz veya kış olmasının da herhangi bir önemi yoktur. Kapalı havuzlarda da kış mevsimlerinde rahat bir şekilde yüzme işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun için havuzun ısıtılması, nasıl bir sitem ile ısıtılabileceği gibi durumlara dikkat edilmelidir. Isı ayarlama ihtiyacı genelde kapalı havuzlarda gereksinim halindedir. Havuz ısıtılması yüzme sporlarında gerekli bir unsurdur. Bu durumda sporcuların gerekli bir performansı sergilemeleri aşamasında önemlidir.

Havuzlarda Isı Ayarlamasında Hangi Sistem Kullanılabilir?

Kapalı alanlarda yaz mevsiminde havuzun serin bir suya sahip olması ve kış mevsiminde de aynı suyun ısısı nasıl ayarlanması gereklidir sorusu kişilere çok fazla sorulmaktadır. Bu aşamada kişilerin kullanabileceği birkaç unsur bulunmaktadır. Bunlardan en faydalı olanı ise geri dönüşümü olan sistemlerdir. Enerji maliyetlerini en aza indirmesinden dolayı oldukça karlı bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanında maliyetleri oldukça fazla olan sistemlerde bulunmaktadır. Kişilerin bu sistemler yerine geri dönüşümlü olan sistemleri takip etmeleri daha tasarruflu olacaktır.

Isı Ayarlaması Yapılırken Hangi Konulara Dikkat Edilmelidir?

Isı ayarlaması aşamasında kişilerin bazı konulara dikkat etmesi gereklidir. Bu aşamada yapılacak ve dikkat edilecek noktalar nasıl bir ısı ayarlaması yapılacaksa eğer ona göre değişiklikler gösterebilir. Ancak genel olarak kişilerin ısı ayarlamasında ortamın nem ihtiyacına, dış hava ihtiyacına, dışarıdaki havanın sıcaklığına ve dışarıdan gelen hava sirkülasyonu göz önünde bulundurulmalıdır. Havuzların fazla ısıtılması durumunda çok fazla nem ortaya çıkmakta ve bu durumda da ortamın malzemelerinde deforme olma olasılığı çok fazla gereksinim göstermektedir. Bu açıdan dolayı ısı ayarlaması yapılması şarttır. Isı ayarlaması yapılması aşamasında kişilerin bir iklimlendirme uzmanında yardım alması yerinde olacaktır. Veya havuz yapım firmalarından herhangi birisi ile anlaşma sağlanması durumunda da bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Bizim firmamızda kapalı havuz yapımı aşamasında bünyesindeki ekip ile beraber iklimlendirme uzmanını da havuz hesaplarına katmaktadır.

Isı Ayarlaması Nasıl Hesaplanabilir?

Isısı ayarlaması yapılması için bir hesaplamanın da yapılması gereklidir. Kişilerin burada yapacakları hesaplar nem oranının hesaplanması ve buharlaşmanın hesaplanması şeklindedir. Hesaplama seçenekleri is havuzların büyüklük ve küçüklüklerine göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda havuzun tipine göre de farklılıklar gösterebilir. Sabit değerlerin üzerinde veya altında çıkan havuz nemi ve buharlaşma oranları doğrultusunda havuz ısı ayarlaması yapılır.

Havuz Isısının Ayarı Nelere Bağlıdır?

  • Havuz ısısı ayarlarının tam ve dengeli bir şekilde yapılabilmesi için şu unsurlara dikkat edilmesi gereklidir.
  • Havuzun tipi ne tür bir havuzdur. Yüzme havuzu, olimpik havuz veya çocuk havuzu hangi özelliklerde olduğu dikkate alınmalıdır.
  • Havuzun boyutları ne şekildedir. Havuzun ısısının ayarlanabilmesi aşamasında kullanılacak formülde yerine yazılabilmesi için havuz boyutları da önemlidir. Havuzun metre kare cinsinden boyutları formülde yerine koyulmalıdır.
  • Havuzun kapasitesi de önemlidir. Havuzun içerisine aynı anda kaç insan girebilecek bu durumda ısının ayarlanabilmesi aşamasında oldukça önemlidir.
  • Dışarıdaki iklim şartları da bir başka önemli unsurdur. Bu aşamada mevsimlere göre ısıtma özellikleri de farklılık gösterecektir.
  • Havuz ısısının ayarlanması aşamasında kullanılacak olan cihazın özellikleri de ısıtmayı etkileyebilir.
  • Havuz yapım aşamasında ısı hapsinin sağlanması kadar içeriye hava girmesi de oldukça önemlidir. Bunun için bazı pencereler ile dışarıdan içeriye hava gelmesi de sağlanmalı ve dekorasyon aşamasında bu unsurlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Havuz Isısının Ayarlaması Aşamasında Kullanılabilecek Formül Nedir?

Havuz ısısının ayarlanması akademik bir işlemdir ve bazı terimleri de içerisinde barındırmaktadır.

W= J (Xs-Xr) şeklinde bir formül ile hesaplanması sağlanmaktadır. Bu hesaplamaları etkileyen unsurlarda yukarıdaki şekilde ifade edilmiştir.

Havuz Isıtma Sistemleri Nereden Alınabilir?

Havuz ısıtma sistemleri havuzu yapan firmalar tarafından sağlanmaktadır. www.cilekhavuz.com.tr adresi olarak bizim firmamızda gereken hizmet kalitesinde bir imkanı kişilerin talepleri doğrultusunda sağlayacaktır. Bu açıdan dolayı kişilerin bu hizmetten faydalanabilmesi için iletişim adreslerimiz doğrultusunda bilgi almaları sağlanacaktır bu durumda kişilere ön bilgi aşamasında da gerekli bir takım bilgilerde verilebilecektir. Bu doğrultuda kişilerin birer hesap yapabilmesi işlemlerine de fırsat tanınabilecektir. Kişilerin bu konuda daha detaylı bilgilere sahip olabilmesi için firmamız ile iletişime geçmeleri yeterli olacaktır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta