Havuz İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Blog

Havuz izin belgesi almak için nereye yaptırdığınız önemi yoktur. Müstakil ev, otel, villa ya da herhangi bir yere işletme havuzu açmak için kesinlikle bir Havuz izin belgesi gerekmektedir. Yine inşaat kısmında da çeşitli sorumlulukları bulunun havuz yaptırmanın belgesi alındığı takdirde rahatlıkla istediğiniz yerde havuz yaptırabilirsiniz. Havuz yaptırırken ise en çok dikkat edilmesi gereken husus kuşkusuz çevrede yaşayan insanlara rahatsızlık vermemek olacaktır. Bu sebepten ötürü de bir izne tabii tutulan havuz yaptırma şehir estetiğinin bozulmasının önüne geçmek adına da çeşitli izinlerin zorunlu hale getirildiği bir alan haline gelmiştir.

EK Belge İzin almak için gerken materyallerdir.. 


Havuz İzin Belgesi Hangi Havuzlar İçin Alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı havuz yapımını yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden ötürü yönetmelik yayınlayarak Havuz izin belgesi zorunluluğu getirmiştir. Bu yönetmeliğin temelinde ise 1 metreden daha derin olan havuzlar yer almaktadır. Yani derinliği 1 metreyi geçmeyen havuzlar imar izni çıkartıldıktan sonra istenildiği gibi yaptırılmaktadır. Ancak yaptırmak istediğiniz havuzun derinliği 1 metreyi aşıyorsa bu durumda havuz süs havuzu olmaktan çıkar ve mutlaka Havuz izin belgesi almak gerekir. Yönetmelikte belirtilen bu olmasına rağmen havuz yaptırılmadan önce mutlaka Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile irtibata geçilmeli ve herhangi bir sıkıntı çıkmadığından emin olunmalıdır. Yine imar planını bildirmek ve imar izni alabilmek adına da yaşadığınız kentin belediyesine gidilmesi ve buradan imara yönelik bir izi çıkarılması gerekmektedir.

Havuz Yaptırmak İçin Nereden İzin Almak Gerekiyor?

Yaptırılmak istenen havuz 1 metre derinliği geçtiği durumlarda ruhsat gerektiren havuz sınıfına girmektedir. Bu ruhsatın alınabilmesi için ise gidilmesi gereken yer il ya da ilçe belediyeleri olarak karşımıza çıkar. Bu yönetmeliğin amacı ise mülk size ait olmasına rağmen imar planına işletmek içindir. Belediyelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri, Kentsel Tasarım Müdürlükleri ya da İmar ve Planlama Müdürlüklerine gidilerek bu imar izni çıkarılmalıdır. İmar izni çıkarıldıktan sonra ruhsatınızı almış olursunuz ve bu ruhsat sayesinde havuzunuzu istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Ancak belediyelerde bulunan organizasyon şemasına göre müdürlüklerin isminin değişebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bahsedilen bu yollar sayesinde Havuz izin belgesi kolaylıkla alınabilmektedir.

İmar Planı Nedir?

İmar planı, inşaat yapılacak bölgenin geniş bilgilerine sahip ve ölçeklendirilmiş haritası tanımını yapmak oldukça doğru olacaktır. İmar planlarında değişiklik yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Birçok izne tabii tutulan bu değişiklikler yalnızca 3 koşulda gerçekleşebilir:

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen talimatlar,
  • Her ay başı toplanan Belediye Meclislerinde alınan kararlar,
  • Belediye Meclisleri ya da Bakanlık izni gerekmeden tadilat yapılmasına karar verilen yerler.

Koşullarına bağlıdır. Havuzların bağlı olduğu imar planı 3. Koşulda verilen husus sayesinde gerçekleştirilmektedir. Havuz izin belgesi çıkartmak adına belediyelere başvurulur ve işlemler o şekilde halledilir. Belediye gerekli incelemeleri yapıp onay ya da ret verebilir.

Havuz Yapım İzninde İzlenecek Yollar

Havuz izin belgesi alabilmek adına yalnızca il ya da ilçe belediyelerine başvurmak yeterli olacaktır. Bu başvurunun ardından belediye ekipleri sizin başvuru yaptığınız adrese gelecek, gerekli raporlar teknikerler tarafından hazırlanacak ve onay verilmesi halinde belediyenin aldığı karar doğrultusunda Havuz izin belgesi kolaylıkla çıkartılabilecektir. Bu belgenin çıkartılmasının ardından ise gerekli ruhsat arazinin sahibi adına düzenlenir ve arazi sahibine teslim edilir. İzin alınmadan yapılan bir havuz, belediyeler tarafından kaçak yapı statüsünde sayılmaktadır. Bu da o yapılan havuzun gecekondudan farkı olmadığı anlamına gelir. Bu durumda ise cezai işlem ekiplerce oluşturulur.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta