Havuz Kimyasalları Yosun Önleyici

Havuz Kimyasalları Yosun Önleyici

Havuzlarda oluşan yosunlar büyük bir problem olarak göze çarpmaktadır. Havuzlara düzenli bakımlar yapıldığı takdirde ve havuz bakımı için gerekli kimyasallar kullanıldığında yaşanabilecek yosun problemlerine kolaylıkla önlemler alınmış olunmaktadır. Gerekli bakımlar ve özen gösterilmediği takdirde ise maalesef havuzlarda ciddi oranda yosun sorunları yaşanmaktadır.

Havuzlarda Yosun Oluşması 

Yüzme havuzlarının en büyük problemlerinden biri olan yosunlar havuz bakımlarının gerektiği gibi yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. 

Yosunlar mikro boyutlarda canlılardır. Havuz suyunda üreyerek çoğalmaları çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Yosunlar çoğalmaları sonucunda öncelikli olarak suyun rengini bozarlar ve sayıları arttığı oranda da havuzun tümünü kaplamaya başlarlar. Havuz suyunu kaplayan yosunların renkleri genellikle yeşil, siyah ve sarıdır. 

Yeşil renkli olan yosunlar havuzlardan arındırılması en kolay olan yosun tipi olarak göze çarpmaktadır. Ancak siyah ve sarı renkli yosunlar havuz yüzeylerine, derz aralarına, fayanslara maalesef yapışır ve temizlenmesi son derece zorlaşır ciddi bir emek ve maddi kayba neden olmaktadır. 

Havuzlarda oluşan yosunlar genellikle havuz hijyeni ve havuz suyu ph’ını dengelemek amacıyla kullanılan klor oranlarının uygun olarak hesaplanmadığı takdirde ortaya çıkmaktadır. Havuz suyu için kullanılan klor ve havuz suyu ph oranı değerleri havuz suyu için gerekli olan oranlarda olmadığı durumlarda yosun oluşumu gerçekleşir. Bu durum sonucunda havuz içerisinde, yüzeyinde, derzlerin aralarında, fayanslar üzerinde yosunlar oluştuğu gözlemlenmeye başlanmaktadır. 

Bu istenmeyen durumun önlenebilmesinin tek yolu ise yosun önleyici kimyasallar kullanmaktır. 

Yosun problemleri yaşamamak için gereklihavuz kimyasallarıile periyodik bakımlar yapıldığında bu istenmeyen durumlar yaşanmamaktadır. 

Yosun Oluşumunu Önleyici Kimyasallar Nelerdir? 

Yüksek oranda verimlilik sağlayan özellikle havuzlar için üretimleri yapılan kimyasallar bulunmaktadır. Bu kimyasal temizleyici maddeler havuzlarda belirtilen oranlarda gerekli aralıklar ile kullanıldığı takdirde yosun sorunu kolaylıkla önlenmektedir. 

Bu önemli temizlik maddeleri genellikle sıvı formda olan kimyasal ürünlerdir. Söz konusu kimyasallar periyodik bakımlarda düzenli olarak kullanıldığında havuz sularının insan sağlığı için son derece sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 

 Havuzlarda Yosun Oluşumu Sonucunda Karşılaşılan Sorunlar

  • Havuz suyunun bulanık görünmesini sağlar. Havuz estetiği açısından oldukça kötü görüntülere neden olur. 
  • Yosunlar yüzeylerde insanların kaymasına neden olur ve bu son derece tehlikeli durumlar ortaya çıkmasına neden olur. 
  • Havuzu kullanan kişilerin derilerinde kaşıntı ve dökülmelere sebebiyet verir. 
  • Havuzlarda kullanılan filtrelerin tıkanmasına neden olur. 
  • Havuzda ve çevresinde oldukça kötü bir koku oluşumuna sebebiyet verir. 
  • Havuz ph dengesini bozar, havuz kullanan kişilerin gözlerinde ve derilerinde kaşıntı ve yanmaya neden olur. 
  • Havuzun klor ihtiyacını sürekli arttırır. 

Havuzlarda Bulunan Yosunlar Sonucu Klorun Yok Olması Durumu 

Yosunların havuzda üremesi sonucu oluşan sıkıntıların başlıca etkisi havuz suyunda bulunan klorun yok olmasıdır. Oluşan yosunlar kloru yok ettiği takdirde klorsuz duruma gelen havuzlarda çeşitli bakteriler, mikroplar ve sporlar oluşmaya başlamaktadır. 

Bu oluşumlar sonucunda havuz kullanıcılarının sağlıkları tehlikeye girmeye başlar bir takım hastalıkların kullanıcılarda görülmesine neden olur. 

Havuzlarda Yosun Önleyiciler Nasıl Kullanılmaktadır? 

Havuzlar için kullanılan tüm kimyasallar belirlenen prosedürlere tümüyle uyulmak koşuluyla uygulanmalıdır. Havuzlarda oluşan yosunlardan kurtulabilmenin bir takım yöntemleri ve basamakları bulunmaktadır. Öncelikli olarak havuz içinde oluşan yosunların bir takım havuz ekipmanları ile toplanması gerekmektedir. 

Ardından bir süre beklendikten sonra kimyasal maddelerin kullanımı ve klorlama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra filtreleme, vakumlama gibi ayrı süreçler gerçekleştirilmektedir. 

Çilek Havuz, tüm havuz yapım, bakım aşamalarında olduğu gibi havuzların temizlenmesi, yosunların önlenmesi ve yosun temizliği konularında da uzman kadrosu ile birlikte müşterilerinin daima yanında yer almaktadır. 

Çilek Havuz, havuzlarınız ile ilgili olarak yapım aşamasından, bakım periyotlarına kadar uzun yıllardır edindiği tecrübe ile müşterilerine destek vermektedir. Karşılaştığınız herhangi bir yosun oluşumu probleminde mutlaka uzman ekibimiz ile iletişime geçmenizi önermekteyiz. Tecrübemiz ile tüm problemlerinize zamanında ve kalıcı önlemler ile son vermekteyiz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta