Havuz Kimyasallarını Neden Kullanmalıyız?

Havuz Kimyasalları Kullanılmadığı Zaman Ne Olur

Havuz temizleme kimyasalları havuzların temizlenmesi, hijyenik hale gelmesi ve toz girmesinin engellenmesi açısından önemli maddeler olmakla beraber sağlık bakanlığı tarafından belirlenmiş olan kurallara uyulması açısından da kullanılması zorunlu olan maddelerdir. Havuz kimyasalları ayrıca havuza toz girmesini engellemekle birlikte ortamın iyileştirilmesi, temizlik maliyetlerinin azaltılması, enerji tasarrufu ve ısıtma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda da kullanılması gerekmektedir.

Kapalı yüzme havuzları çevreden etkilenmediği için suyun fazla buharlaşmasına neden olur, bu da enerji kaybını ortaya çıkarır. Nemin kontrolünü sağlamak için havalandırmanın açık olması da fazlaca buharlaşmaya sebebiyet verir. Açık yüzme havuzlarında ise buharlaşma ve enerji kaybı sıcaklık, havuz sıcaklığı, nem, rüzgâr hızı gibi dış etkenlere bağlıdır. Kimyasal kullanımı ısıtma maliyetlerinde büyük oranda tasarruf sağlanmasının yanı sıra havuzun sıcaklığını da 8 – 10 derece arttırabilir. Gereksiz su buharlaşmasının da azaltılmasını sağlayan kimyasallar olmakla birlikte, bu kimyasallar diğer temizlik kimyasallarının kullanımında da tasarruf sağlar. Örneğin buharlaşması çok olan bir havuzda bir galon klor birkaç saatte buharlaşırken kimyasal kullanılarak buharlaşma azaltılırsa bu tüketim bir hafta bile sürebilir.

Havuz temizleme kimyasalları da yosun önleyiciler, klor, ph ayarlayıcı kimyasallar ve diğer temizleme kimyasallarıdır. Bu kimyasalların kullanılmaması da havuzun kirlenmesine, hijyenden yoksun olmasına sebebiyet verebilir. Havuzların pH dengeleri, klor seviyesi gibi özellikleri Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen oranlarda olmak zorundadır. Bu kimyasalların kullanılmaması havuzların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen oranların sağlanamamasına sebebiyet verebilir.

Havuzun ph oranının yüksek veya düşük olması da havuzun zarar görmesine sebep olabilir. Sadece havuz üzerinde de değil, insanlar üzerinde de gözlerde yanma, ciltlerde kuruma gibi etkiler yaratabilir. Mayoların da yıpranmasını sağlayabilir. Ayrıca ph değeri yüksekse klor da daha etkisiz kalır.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta