Kars Havuz Yapımı

Blog

Kars ilinde karasal iklim hakimdir. Kışları kurak, yazları ise yağışlı geçen ilde kışları sıcaklığın eksilerin çokça altını gördüğü bilinmektedir. Aynı zamanda sürekli karlar altında olan bir şehirdir diyebiliriz. Buna bağlı olarak da burada yaşayan halk için kapalı havuzlar daha ideal bir hal almaktadır. Kars merkezde 2015 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bir yüzme havuzu yapımına başlanmış ve bu inşaat 2017 yılında tamamlanarak yüzme havuzlarında ve yüzme eğitimlerinde Kars ilinin büyük ihtiyacını karşılamaktadır. Kars ilinin ilk ve tek kapalı havuz kompleksini oluşturur. Kars Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu içerisinde çeşitli yarışmalarda düzenlenmektedir.

Bir Havuz Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Bir havuz yapımında, hem sağlık hem de havuzun kullanım ömrünün uzun olması dikkate alınması gereken hususlardır. Havuzun inşası sırasında işlemlerin tümü tamamen bitirilmeden önce havuz su ile doldurulmamalıdır. Havuzun yapımı aşamasında kullanılan yapıştırıcı ve sıva gibi maddeler kurumadan havuz su ile doldurulursa havuzun sağlamlığı tehlikeli bir hal alabilir. Kullanılan malzemelerin kaliteli ve güvenilir yerden temin edilmesi de ileriki zamanlarda ortaya çıkabilecek tadilat durumu için kolay kullanıma sahip ürünlerin tercihi de önemlidir. Havuzun oluşturulan mekanik tesisatının hiçbir noktasında su ile temas olmamalıdır. Tesisat özenli bir şekilde kaplanmalı ve estetik zevk göz önünde bulundurularak üzeri oluşturulan genel görsele uygun bir şekilde kapatılmalıdır. Kars iklimine uygun malzemelerin seçilmesi önemli bir detaydır. Yani malzemelerin soğuk havalara da dayanıklı olması gerekmektedir. Malzeme seçerken ürünün güneş ışınlarına da dayanıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

BİR HAVUZ YAPIMININ MALİYETİ NEDİR?

 Bir havuz yapımına başlamadan önce maliyet hesaplasak bile doğru bir sonuç verebileceği düşünülmez, Kars gibi engebeli bir alana sahipsen doğru bir havuzun inşaatı için bu alanın düzleştirilmesi gerekir. Engebe arttıkça maliyet ve uğraşta artar. Ayrıca yapılmak istenen havuzun şekli yuvarlak, kare, dikdörtgen bu gibi biçimsel durumlarda hem kullanılan malzemeyi hem de işlenecek alanı büyülttüğü veya küçülttüğü için maliyeti etkileyen durumlardandır. Havuzun inşa edileceği zemin tercihi ve havuz şekli bu konu başlığının önemli ayrıntılarını oluşturmaktadır.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta