Otellerdeki Havuzlar Kaç Metre Derinliğe Sahiptir?

Blog

Otellerdeki havuzlar kaç metre derinliğe sahiptir? Otel inşaat şartnamelerine baktığımız zaman havuz derinliğinin 1.35 metre olarak belirtildiğini ifade edebiliriz. Bu derinlik ölçüsü 0 ile 5 yaş çocuk havuzlarında 30 cm ile 50 cm arasındadır. Havuzunuzun boyutu önemlidir. Ancak derinlik daha da önemlidir. Bir yüzme havuzu için en uygun derinlik, kullanım amacına bağlıdır. Sığ bir havuz, küçük çocuklara nasıl yüzüleceğini öğretmek için harikadır, daha derin bir havuz ise kucakta yüzme ve dalış için kullanılabilir.

Standart bir 2 derinliğinde arka bahçe havuzu, birlikte suyun tadını çıkarmak isteyen küçük çocukları veya gençleri olan bir aile için uygun olacaktır. Bu derinlik, havuzunuzu bir egzersiz aracı olarak kullanmayı planlıyorsanız da işe yarar. Dibe doğru koşma ve yaralanma riskinden endişe duymadan turları yüzebilirsiniz. Daha fazla seçenek arıyorsanız, derinliği 30 cm ile 1.80 metre arasında değişen derinliklerde havuzlar vardır. Tüm bilgiler ışığında havuzların derinliğinin belirlenmesinde havuzları kimlerin kullanacağı konusu temel belirleyici etkendir.

Otellerdeki Çocuk Havuzlarının Derinliği Ne Kadar Olmalıdır?

Sığ havuzlar her zaman çocuklar için idealdir. Genel olarak 40 cm derinliğinde ve 40 m2 genişliğindeki havuzlar, çocuk havuzu kategorisinde yer almaktadır. Burada daha büyük çocuklar için 25m2 genişlik ve 90 cm derinlik ölçüsünden söz edebiliriz. Unutmamak gerekir ki sığ havuzlar, çocuklara yüzmeyi öğretmek için en uygun olanlardır. Çünkü onların batma veya kafalarını havuzun dibine çarpma korkusu olmadan yüzme ve tekme atma alıştırmaları yapmalarına izin verir. Çocuklar ayrıca yüzme turlarından çok yorulmadan sığ suda da oynayabilirler.

Havuz boyutu söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. En büyüğü, açıkçası, havuzu kaç kişinin kullanacağı. Küçük bir aileniz varsa veya aynı anda sadece birkaç arkadaşınız varsa, daha küçük bir havuzla kurtulabilirsiniz. Daha büyük bir grubunuz varsa veya ara sıra büyük partilere ev sahipliği yapmayı planlıyorsanız, daha büyük bir gruba yatırım yapmaya değer olabilir. Bu aşamada havuzun boyutunu isabetli bir şekilde ayarlamak, sağlıklı bir havuz ortamının oluşmasını mümkün kılar.

Havuz boyutunun belirlenmesine etki eden diğer önemli faktör, havuzunuzu ne sıklıkla kullanmayı planladığınızdır. Eğer sadece dinlenmek ve su sıçratmak içinse, o zaman her boy uygundur. Ancak turlarda yüzmek veya su sporlarına katılmak istiyorsanız, o zaman onlar için yeterli alana sahip olmak çok önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında günümüz koşullarında otel havuzlarının çok daha farklı konseptlere uygun bir şekilde tasarlandıkları bilinmektedir. Bu aşamada farklı havuz boyutlarını varlığından da söz edebiliriz.

Otel Havuzlarının Özellikleri Nelerdir?

Elbette ki otel havuzlarının çoğu yüzme turları ve hatta yarışmalara ev sahipliği yapmak için yeterince büyüktür. Bazılarında sadece tur şeritleri olabilir ve dalış tahtaları veya kaydıraklar veya jakuziler gibi diğer ekstralar olmayabilir. Kaliteli bir havuzun durgun veya kirlenmemesi için yeterli bir filtreleme sisteminin yanı sıra iyi bir drenaja sahip olması gerekir. Bir havuzun uygun şekilde bakımının yapılması önemlidir. Çünkü bakımını yapmazsanız, yosunlar tarafından istila edilebilir. Bu da havuzun çirkin ve kullanımı hoş olmayan görünmesine neden olabilir.

Otellerde tercih edilen beton havuzları; pek çok farklı özelliğe sahiptir. Bu tarz havuzlardaki beton duvarlarınızın kalınlığı, ne kadar güçlü olduklarını ve onarım veya değiştirmeye ihtiyaç duymadan önce ne kadar dayanacaklarını belirleyecektir. Daha kalın bir duvar, daha az çatlama veya ayrılma şansı anlamına gelir. Ancak aynı zamanda yapımında daha pahalı malzemelerin kullanıldığı anlamına gelir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa, bunun yerine daha ince beton duvarlar kullanmayı düşünebilirsiniz.


Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta