Hamam · Sauna · SPA

Türk Hamamı Modelleri

Türk Hamamı Modelleri

Türk hamamları, sadece bir hamam görevi görmeyen, aynı zamanda sağlık, sosyal ve kültürel açıdan da etkinliklerin olduğu yerlerdir. Hamamın temel yapı amacı, yıkanmak ve temizlenmek olsa da, eski türk hamamları, dünyada da büyük ün salmış ve türk geleneğinin temel unsurlarından biri olmuştur. Hamamlar, yıkanma ve temizlenmenin yanı sıra, her dönem değişen din yapısına göre de mimari açıdan, yeni şekillenmeler göstermiş ve bu şekillenmeler sonucu, bazen tarihi bir yapı niteliği de kazanmıştır. Eski dönemlerde, sosyal yaşamın bir parçası olan hamamlar, günümüzde de daha keyifli ve hoş bir ortam sunması nedeni ile, sık sık tercih edilmektedir. Hamam kelimesi köken olarak, Arap ve İbranice kelimeler olarak bilinmektedir. “Yıkanma, arınma” olarak bilinir.

Türk Hamam Mimarisi

Hamamın eski dönemlerden beri, birçok hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Türk hamamları, ilk kurulu olduğu dönemlerde Roma mimarisinden esinlense de, daha sonra inşaedilen Türk hamamı modelleri, İslam mimarisinden de ilham almıştır. Roma banyoları da zamanında, sadece yıknamak, temizlenmek için değil, aynı zamanda kültürel ve sprotif aktiviteler için de kullanılmıştır.

Çilek havuz, Türk hamamı modelleri tasarımında, farklı konseptler ve tasarımlar sunmakta ve bu tasarımlar sayesinde, kaliteli ve kusursuz bir imaj yakalamaktadır. Çilek havuz sayesinde inşa edilen Türk hamamları sayesinde, eski dönem atmosferini yaşayarak, mükemmel mimarisi ile sizleri hayran bırakan bir ortamda, temizlenme keyfi yaşayabilirsiniz.

Hamam modelleri, cami mimarisi özelliği taşımaktadır. Buna örnek olarak hamam kubbesi gösterilebilir. Hamamların camiye benzeyen kubbeleri, hamam mimarisinin temel özelliğidir. Hamam geleneğinde, kurnalar özel bir yer tutmaktadır. Kurnaların tarihi, eski İslam inançlarına dayanır. İslamiyyete göre, bir bedenin girdiği su, başkası tarafından kullanılamaz ve bu nedenle hamamlarda akan su geleneği bulunmaktadır.

Türk Hamamının Faydaları

Türk hamamı modelleri aynı zamanda, iki tip su sistemi barındırmaktadır. Doğal sıcak su ve suni yollarla ısıtılmış su, bu iki su çeşitleri arasındadır. Kaplıcalar olarak bilinen doğal sıcak sular, tedavi amaçlı kullanılır. Günümüzde gelişen ve değişen banyo alışkanlıkları, hamamları unuttursa da özellikle, dünya çapında ün kazanan hamamlara, büyük ilgi gösteren yabancı tursitler sayesinde, yeniden tercih ediliyor. Hamamlar, kültürel, eğlenceli tarafı ile birlikte, sağlık açısından da oldukça yararlıdır. Cildimizin daha parlak bir görüntü alması, vücudun kirlerden ve toksinlerden temizlenmesi, stress, yorgunluğun atılması gibi pek çok alanlarda fayda sağlar. Çilek havuz firması, hamam yapımı hizmeti sayesinde, sizlere bu mükemmel eşsiz deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Türk hamamı modelleri sağlık açısından faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Hamam stressi azaltır vücudu gevşetir ve rahatlatır

Kas ve eklem ağrılarını giderir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan dolaşımını hızlanıdırır.

Hastalıklardan korur.

Cildin taze ve parlak kalmasına sebep olur.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler