Villa İçin Havuz Önerileri ve Ölçüleri

Villa İçin Havuz Önerileri

Havuz Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Yaptırılacak olan havuzdaki güvenlik önlemleri, tam olmalıdır. Havuz kişinin istek ve ihtiyacına cevap verebilecek büyüklükte olmalıdır. Havuzun yaptırılacağı alanın geniş olması durumunda, havuzu çok büyük yapmaktan çok normal boyutlarda yaptırmak ve geriye kalan alanı duş, sauna, soyunma kabini ve rahatlatıcı bir oturma grubu ile tamamlamak daha mantıklı olacaktır. Havuz yapımında yeni nesil arıtma ve ısıtma sistemleri yer almalıdır, bu sistemler havuza sağlık, hijyen ve konfor kazandıracaktır. Havuzda kullanılacak olan değişik efektler, değişik tarzdaki aydınlatmalar, dalga oluşturma sistemleri, köşesiz ya da köşeli olan farklı şekiller, havuza ve çevresine çok hoş bir görünüm kazandıracaktır. Havuzun şekli seçildikten sonra, çevresine tahta veya taş malzemelerden yapılmış güneşlenme alanı havuza estetik bir hava katacaktır. Havuzun genişliği ve şekline karar verdikten sonra havuz zemin ve duvarları için kullanılacak olan malzemenin fiberglas, vinil, seramik, neolit tarzında bir çok ürün arasından kaliteli ve dayanıklı olacak şekilde seçilmesi ve garanti kapsamında olmasına dikkat edilmelidir.

Villa Havuzu Çeşitleri Nelerdir?

Villa havuzları, havuz yapımı çeşitlerine göre açık, kapalı ve üzeri kapatılabilen havuzlar olmak üzere üç çeşittir. Havuzu çanağının konumu ele alındığında, toprak zemin üzerine hafriyatsız olarak imal edilen villa havuzları ve toprağın içerisine hafredilerek yapılan villa havuzları diye iki kısma ayrılır. Havuzun taşma sistemine göre sınıflandırıldığında ise, taşmalı sistem villa havuzu ve skimmerli villa havuzu olmak üzere, iki farklı sınıflandırma görülür. Havuzun içerisinde kullanılan suyun cinsine göre ise, tatlı su bulunan yüzme havuzu ve deniz suyu bulunan yüzme havuzu karşımıza çıkar. Sınıflandırma havuzun beslenme sistemine göre yapıldığında, dipten, tabandan beslemeli ve yandan, duvardan beslemeli iki çeşit havuz bulunur. Aynı sınıflandırmalar dezenfeksiyon sistemine göre yapılırsa, kimyasal madde ile arındırma işlemine tabi tutulan villa havuzları, dozaj pompasına sahip kimyasal dozlama havuzları, otomatik kimyasal dozlama havuzları, brominatör klorinatör cihazları aracılığı ile dezenfeksiyon işlemi yapılan havuzlar, elektrofizik sistemleri ile dezenfekte edilen havuzlar ve ultraviyole ile dezenfeksiyon işlemine tabi tutulan villa havuzları olmak üzere altı havuz çeşidi ile karşılaşılır.

Villa Havuzu Yapımında Seçilebilecek Ek Unsurlar Nelerdir?

Havuz yapımı sırasında istendiği taktirde seçilerek havuza ilave edilebilecek olan, bir çok seçenek mevcuttur. Villa havuzunun derinliği en az 3,4 m olarak yaptırılarak atlama havuzu haline getirilebilir. Eğer sığ bir havuzda yüzmek istenmiyor ise, derinlik 1,3 m'den fazla yapılarak derin havuzlar sınıfından bir yüzme alanına sahip olunabilir. Villa havuzunun derinliğinin değişme istenirse, havuzun tabanına yüksekliği ayarlanabilen bir ara taban yaptırılır. Bu şekilde suyun derinliğini, istenildiği şekilde değiştirebilmek mümkün olacaktır. Sığ havuz yaptırmak isteyen kişiler ise, derinliği 0,6m ile 1,3 m arasında yaptırmalıdırlar.

Villa Havuzlarında Farklı Alternatifler

Dalga seven kişiler, havuz yapımı sırasında dalga havuzu yaptırabilirler. Dalga havuzunun yapılması için suyun derinliği, suyun doldurulup boşaltılması ve farkı oluşturan hacmin depolanması sayesindedeğiştirilmektedir. Dalga odası ile birlikte havuzun bütün bölümleri, sürekli olarak temiz suyun sirkülasyonuna tabi tutulmaktadır.

Su atraksiyonlarını seven kişiler için de havuz yapımı sırasında su altı masaj istasyonu, akıntı kanalı, dip püskürtücü, karşı akım tesisatı şeklinde farklı alternatifler bulunmaktadır. Villanın havuzunda su kaydırağı istenmesi durumunda, derinlik 1 m ve su alanı 4x6 m olmak zorundadır. Su kaydıraklarında temiz su veya havuz suyu kullanılması gerekmektedir. İstendiği takdirde villa havuzunun yanına çocuk havuzu ve ayak yıkama havuzu da ilave ettirilebilir.

Kaliteli Havuz Yapımında En İyi Seçenek Çilek Havuz

Uzun yıllardır havuzculuk sektöründe iddialı çalışmalara imza atmış olan Çilek Havuz, havuz yapımı konusunda en önde gelen firmalar arasında yer almaktadır. Bünyesinde bulundurduğu deneyimli ve profesyonel kadrosu ile yapmış olduğu modern ve teknolojik havuzlar ile, çok başarılı villa havuzları meydana getirmiştir. Sizlerde villanızın bahçesine havuz yaptırma fikrindeyseniz, www.cilekhavuz.com.tr adresinden firma ile irtibata geçerek, en güvenilir ve dekoratif havuz örnekleri içerisinden beğendiğinizi seçerek güvenle firmamıza yaptırabilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta