Yere Gömülü SPA Özel Tasarımlar, Fikirleri ve Stilleri

Yere Gömülü Spa özel Tasarımları Fikirleri ve Stilleri

İster basit ister ayrıntılı bir şekilde olsun yere gömülü SPA için tasarımlarını tercih ederek arka bahçenizde yer alan yüzme havuzunu değerlendirebilirsiniz. Yere gömülü olan SPA tasarımları özellikle havuz görünümü vurgulamak için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Doğru stilleri tercih etmeniz durumunda SPA sağlıklı ve dinlendirici bir yer olmakla beraber suyun içindeki yeni oyun alanınızın merkezi haline gelecektir.

Güzel bir yere gömülü SPA sahibi olmak istiyorsanız artık prefabrik olarak inşa edilmiş bir SPA küvetini unutabilirsiniz. Yaratıcılığın konuşturulduğu özel bir yapı dahilinde istediğiniz tasarımı elde ederek istediğiniz seçenekleri sınırlama yoluna gidebilirsiniz. 

Bu düşünceyle yola çıkarak havuz yapımcısı ile görüşmeden önce kendi havuz ve SPA planlarınızı geliştirme fırsatını elde edebilirsiniz. Bir SPA'nın temel şeklinden cephesini süsleyen dekoratif karolara kadar tüm görünümde bazı önemli değişiklikler yapabilirsiniz. 

SPA'nın Şekli 

İlk başta karar vermeniz gereken durum SPA'nızın şekli olacaktır. Şekil, görünümün en önemli kriteri durumundadır. Bununla birlikte aynı anda birden fazla kişinin sudan faydalanması için SPA'nın çalışma biçimini dahi etkileyebilecek bir durumdur.

Bu nedenle, bir numaralı seçim kriteriniz sekil olmalı ve genel olarak yuvarlak bir seçim yapmalısınız. Özellikle birkaç kişi SPA'da olduğunda dairesel bir şekil sohbet etme ve iyi zaman geçirme için doğal bir oturma düzeni sağlayacaktır. Benzer durum genellikle oval ve elips şeklindeki SPA'lar için geçerlidir. Oval ve elips şekiller SPA'nın biraz daha görsel çekicilik elde etmesini sağlamaktadırlar. 

Daha cesur bir adım atarak daha farklı bir görünüm elde etmek istiyorsanız açısal bir şekil tercih edebilirsiniz. Havuz ve SPA alıcıları genellikle bir kare, dikdörtgen, üçgen şekiller tercih etmektedirler. Bazıları çok daha cesur hareket ederek altıgen veya elmas şeklinde tercihler yapabilmektedirler. 

Düz çizgilerin yerine eğrilerin olmasını istiyor olabilirsiniz. At nalı veya yarım daire gibi çeşitli şekilleri aklınıza getirebilirsiniz. Hatta her iki ucunda yarıçap eğrileri bulunan klasik bir Roma havuzunu taklit eden SPA'ya sahip olabilirsiniz. Daha fazla eğrinin olması demek daha fazla özgünlük anlamına gelecektir. SPA'nızı inşa ettirirken mutlaka tercihinizi inşadan sorumlu olacak tarafa iletmelisiniz. 

Bazı geometrik şekillerin SPA tasarımında tercih edilmesi doğal olsa bile bazılarının uyumsuz olabileceğini unutmamalısınız. Yaptırmış olduğunuz havuz veya yaptıracağınız havuzun durumuna göre temel şekil değişiklik gösterebilecektir. Örneğin, bir karenin 90 derecelik köşelerinden faydalanarak bir alan oluşturma yoluna gidilebilecektir. Bu durumda köşelerin daha yumuşak bir görünüme sahip olmasını isteyebilirsiniz. 

Köşelerin yuvarlanması taktiğinin bir benzerini keskin noktalarını düzeltmek için üçgen şekillerden faydalanarak kullanabilirsiniz. Bir üçgene ekstra esneklik kazandırmak için kısa olan ek taraflar ekleme yoluna gidebilirsiniz. Bir başka yaklaşım ise kavisli tarafları kullanarak eğrisel üçgen oluşturmaktır. Basit bir üçgenin tek bir tarafını kullanılmasına izin vererek bunun yapılmasını sağlayabilirsiniz. 

Benzer yönetimi yarım daire şekli için uygulayabilirsiniz. Normalde düz olan tarafı eğerek modern bir bükülme şekli ortaya çıkarabilirsiniz. Bu eğri nokta havuzun içine kadar girebilmekte veya SPA'dan biraz ödün verilerek SPA'nın hafif bir eğri ile dalgası olması sağlanabilmektedir. Basit düzenlemelerin her birisi çok daha modern ve çağdaş bir SPA'ya sahip olmanıza yardımcı olabilecektir. 

Benzer türdeki değişiklikleri basit bir daire şeklinde dahi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece son derece basit gözüken daire şekline farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kenarın düz veya ters çevrilmiş olması yoluyla farklı bir şekil ve tasarım elde edebilirsiniz. 

Özellikle dikdörtgen şeklinde bir SPA sahibi olmak istiyorsanız bunu yaparken modern ve özgün bir şekil elde etme yoluna gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumda onun havuz ile bütünleşik bir yapıda olmasını sağlamanız gerekmektedir.

Yüzme havuzunuzda tercih ettiğiniz tasarım daha doğal veya kırsal ise bu durumda alan yaratmak veya tamamlayıcı olmak adına başka bir yöne gitmeyi tercih edebilirsiniz. Serbest biçimli organik bir formun kullanılabileceği en uygun alan burasıdır. Çok daha gevşek bir görünüm elde etmek istiyorsanız uyumlu olması adına özgürce seçim yapma yoluna gidebilirsiniz. 

SPA'nın Yüksekliği 

SPA'nızın şekline ek olarak konumlandırıldığı yükseklik de önemlidir. Birçok SPA havuza bitişik olacak şekilde inşa edilmektedir. Bütçe açısından en doğru yaklaşım bu şekildedir. Havuzla bir araya geldiğinde bile bir SPA kendini gösterebilmekte ve genel havuz alanının etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayabilmektedir.

Bununla birlikte daha cesur bir adım atmak istiyorsanız SPA'nızın yüksekliğini arttırma yoluna gidebilirsiniz. Yapının havuzdan daha yükseğe oturtulması durumunda inşaat maliyetinin artış gösterileceğini unutmamalısınız. Bunu karşılayabilecek bütçeye sahipseniz bu durumda daha geniş tasarım olanaklarından yararlanma yoluna gidebilirsiniz. 

Yükseltilmiş bir SPA inşa ettirmek istiyorsanız en yaygın yaklaşımı tercih ederek havuzun en az 15 santim yukarısında olmasına dikkat etmelisiniz. Buna rağmen, bazı durumlarda, özellikle SPA daha yüksek bir zeminde bulunuyorsa havuzun güverte kısmına entegre olacak şekilde SPA inşası gerçekleştirilebilmektedir. Bu tür bir tasarım tercih edildiğinde birkaç santimlik yükseklik yeterli gelmektedir. 

Bununla birlikte genellikle 30 santim ve 45 santim arasında bir yükseklik tercih edilmektedir. İşlevsellik açısından 45 santim yükseklik ekstra esneklik sunmaktadır. Bir sandalye ile hemen hemen aynı olduğu için kenarları suyun dışındaki herkes için uygun bir oturma alanı oluşturmaktadır. 

Bazı SPA'lar havuzun bir tarafı boyunca yükseltilmiş olan duvarlarla bütünleşmek için ekstra yüksek olacak şekilde inşa edilmektedirler. Burada amaç sudan olabildiğince yararlanmaktadır. Buna ek olarak SPA'nın kendi dekoratif duvarına sahip olması için bu yönteme başvurulabilmektedir. 

Bazı arka bahçeler için eklenen yükseklik SPA deneyimini farklı bir noktaya taşıyabilmektedir. SPA'yı birkaç metre veya daha fazla yükseltmek içerisinde oturan herkese arka bahçenin ötesinde bir manzara sunabilmektedir. SPA'nın havuzdan daha yüksek olması için gerekli adımlar atılırken SPA'yı dilediğiniz kadar yükseğe konumlandırma şansına sahip olacağınızı unutmamalısınız. 

SPA'nın Duvarları 

Yere gömülü bir SPA havuzdan ayrı bir yapı olarak inşa edilebilmektedir. Bazı ev sahipleri arka bahçe düzeni için bu yaklaşımı tercih etmektedirler. Örneğin, büyük veya kademeli bir arka bahçede havuz evden uzakta konumlanmış olduğu zaman SPA'nın eve çok daha yakın bir noktada olması talep edilebilmektedir. Buna rağmen en sağlıklı yöntem SPA'nın genel havuz yapısının bir parçası haline getirilmesidir.

Mevcut yapıya bir SPA'yı dahil etmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. En basit ve en uygun fiyatlı olan yaklaşım SPA'nın havuza dahil edilmesidir. SPA, havuzun iç kısmından büyük ölçüde ayrılmış şekilde yapılandırılmaktadır. Havuzu sıkça kullanan birisi olmanız durumunda SPA'yı mola noktası olarak değerlendirebilirsiniz. 

İkinci yol ise SPA'yı havuz çevresinin tamamının dışında olacak şekilde inşa etmektir. Bu durumda SPA kendi yapısına sahip olmakta ama havuz duvarının bir kısmını paylaşmakta ve havuzla bağlantısı buradan sağlanmaktadır. 

Hangi yolu seçerseniz seçin suyun havuzdan ayrılmasını sağlayacak bir ortak baraj unsuru belirlemeniz gerekmektedir. Baraj duvarı SPA havuzunda tutunmak için kullanabileceğiniz alan olduğu gibi aynı zamanda SPA'da yer alan sıcak suyun muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Bu işlevsel baraj duvar yapısını SPA tasarımının bir parçası olacak biçimde şekillendirme yoluna gidebilirsiniz. 

Yüksek olmayan bir SPA tercih edildiğinde bile baraj duvarını bir stil vurgusu olarak kullanabilirsiniz. Su hattı boyunca akıllı bir çini deseni tercih edebilirsiniz. Yapının kendisi veya üst kısmı cam bloklarla inşa edilerek bir su sanatı ortaya çıkarılabilecektir. Tercihiniz bu yönde olacaksa çeşitli iklimsel koşulları göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız. 

SPA'nın Dökülme Yolu 

SPA baraj duvarının küçük bir bölümü bir tür yayılma veya dökülme yolu olarak bilinmektedir. Her SPA'da duvarın açık bölümlerinden küçük bir miktar su yavaşça bitişik havuza akış göstermektedir. Bu geçiş yollarında çeşitli stiller veya boyutlar tercih edilebilmektedir. Genel olarak bu geçiş yolları duvarın üst kısmında SPA'nın su hattında olacak şekilde olmaktadır.

Bu noktada havuzdan daha yüksekte olan SPA'lar biraz daha avantajlı olmaktadır. Aşağıda kalan havuz yüzeyinin üzerinden doğru uzanan uzun baraj duvarları bir su özelliği yaratmak için özel bir fırsat sunmaktadır. Bir veya daha fazla su akış yoluyla su havuz yüzeyine girmekte ve bu çok daha rahatlatıcı sesin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. 

Modern bir dokunuş ile dökülme yoluna farklı bir stiller eklenebilmektedir. Bu yaklaşım doğrultusunda huni benzeri bir yuvalar ve SPA suyunun modern bir etki oluşturacak şekilde akması için konsantre geçişler oluşturulmaktadır. Bazen, baraj duvarının üstünden geleneksel bir akış bölümü veya kanallar boyunca akan su yerine duvarın içinden bir su akış yolu belirlenebilmektedir. 

İnşa ettireceğiniz SPA'nın farklı bir tasarımda olmasını istiyorsanız hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir beton havuz ve SPA sahibi olurken seçenekleriniz neredeyse sınırsız durumdadır. Bir dizi popüler tasarımla birlikte havuzu yaptıracağınız yerle görüşerek zevkinize en uygun olan şekli özel tasarım olarak yaptırma şansına sahip olabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek detayların neler olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta