Filtre Temizleyiciler Ne İşe Yarar

Filtre Temizleyiciler Ne İşe Yarar

Havuz yapımı profesyonellik isteyen bir iştir. Yapım aşamasının başından sonuna kadar her biri büyük bir özen ve itina istemektedir. Havuzun yapımında yer seçimi, beton dökümü, izolasyon, bordür yerleşimi ve son olarak da fitre temizleyici yerleştirilmesi ile tamamlanmaktadır. Her biri bütün olan bu işlemler, sırasıyla gerçekleşmekte ve havuz yapım aşaması tamamlanmaktadır. Havuzun yapımında son aşama olan filtre temizleyiciler genel olarak toplu kullanılan havuzların temizliği için son derece önemli bir sistemdir. Filitrasyon ve dezenfeksiyon sistemleri olarak uygulanan metotlar yüzme havuzlarında hijyen sorununu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Aksi halde yüzme havuzlarında temizliğe önem verilmemesi durumunda, havuzu kullanan kişilerde belirli sağlık sorunları görülebilir ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Filtre temizleyiciler ne işe yarar diye merak edenler için havuzlarda mantar, virüs, bulaşıcı hastalıklar gibi sorunların önüne geçilmesi için gereken bir sistem demek mümkün. Ayrıca arıtma sistemleri de bu tür sorunların önüne geçilmesi için yapılan havuz suyunu temizleyen bir uygulamadır.

Yüzme Havuzlarında Kullanılan Filtreler

Yüzme havuzlarında çeşitli boyunlarda ve uygun kapasitede boyutlandırılmış filtreler kullanılmaktadır. Bu filtrelerde filtre malzemesi olarak kuartz ve yaygın olarak cam kullanılmaktadır. Filtrasyon kirli suyun pompa basıncı ile filtre içinde dağıtılması ve tortusunu filtre malzemesinde bırakarak temiz şekilde havuza dönmesine dayalıdır. Kullanılan filtre malzemesinin tane boyutları, filtreleme kalitesine doğrudan etki etmektedir. Ayrıca filtre seçiminde filtre edilecek suyun miktarı ve suyun desibeline uygun kapasitede filtre belirlenmelidir.

Havuz Filtre Sisteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pompa ve filtre ilişkisi birbiri için oldukça önemlidir. Filtre çalışa basıncı ve pompa basıncı doğru şekilde hesaplanmalıdır. Havuz filtresi içi basıncı temiz iken gösterilen değerin, belirli bir oran fazlasına geldiğinde mutlaka ters yıkama işlemi yapılmalıdır, aksi halde yüksek iç basınç filtreye zarar verir. Filtre içinde negatif basınç ve darbelerden kaçınılmalıdır ve durum filtreye zarar verebilir. Filtre sistemleri için filtre temizleyicileri kullanılmalıdır.

Havuz Arıtma Yöntemleri

Havuz arıtma sistemleri için 3 yöntemden bahsetmek mümkün. Bunlar direk havuz içine yapılan artma müdahalesi, fitrelerden sıyrılan nesnelerin özel maddeler ile temizlenmesi ve havuz suyunun düzenli olarak ölçülmesidir. Havuz arıtma işlemi öncesinde mutlaka havuz suyunun PH değerinin normal olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bununla birlikte havuz suyunun klor seviyesi de ölçülmelidir. Havuzlarda genel olarak standart kum filitrasyon sistemi kullanılmaktadır. Bu sayede havuz suyunda bulunan saç, kıl ve deri parçaları sudan ayıklanmış olur. Filtreden geçen sular bu maddelerden arındırılarak su temizlenmektedir. Havuz temizliğinde kullanılan havuz kimyasalları arasında klor bulunuyor. klor mikrop ve virüsleri öldürürken aynı zamanda vücudu koruyan bakterileri de öldürür. Bu da yeni temizlenen havuza girilmemesi gereken bir durumu meydana getirir. Havuz temizliği konusunda kullanılan havuz kimyasalları bilinçli olarak kullanılmalı ve bilen bir kişi tarafından uygulanmalıdır.

Havuz Arıtma Sistemi ve Kimyasal Kullanımı

Havuz arıtma sisteminde klor ve PH düşürücü olan maddelerin sağlık açısından bir soruna sebebiyet vermemesi için kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yosun oluşmasını önlemek amacı ile havuzda kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan kimyasalların etki değerleri ve vereceği hasarlar uzmanlar tarafından belirlenerek kontrol altına alınmalıdır.

Havuzda kullanılan kimyasallar suyu temizlediği gibi suyun daha berrak hale gelmesine de yardımcı olur. Havuz suyunun Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler dahilinde olması gerekmektedir. Havuz suyunun kontrol edilmesi için birçok farklı testler mevcuttur. Bu testlerin uygulanışları ve uygulama süreleri Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir. Kullanılan tüm kimyasallar mutlaka Sağlık Bakanlığı onayı alması gerekmektedir. Kullanılan kimyasallar arasında, PH düzenleyici, kış bakım ilacı, yüzey temizleyici, havuz parlatıcı, ayak bakım dezenfektanları, yosun çözelticiler, çökelticiler gibi pek çok kimyasallar bulunur.

Havuz Suyu Test Kitleri

Havuz suyunun test edilmesinde havuz suyu test kitleri kullanılmaktadır. Şeffaf camlara sahip kitler sayesinde havuz suyunu görebilir ve ölçü birimleri ile ölçebilirsiniz. Aynı kit ile PH ölçümü ve klor ölçümü de yapabilirsiniz. Testi uygulamak oldukça kolay bir işlemdir. Sudan numune alarak, bu numunenin içine 1 damla hap ve 3 damla sıvı ile test etmeye başlayabilirsiniz. Tüm bunlar için firma size yüksek verim, hızlı servis ve tam güvenlik garantisi verir.

Diğer Blog Yazıları

Merak Edilenler

E-Katalog

Şirket politikamız, ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve faaliyet alanlarımız için kataloğumuzu indirerek detaylı inceleyebilirsiniz!

Kataloğu İndirin
Tanıtım Videomuz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et.

Hemen İzleyin
Telefon Whatsapp E-posta
Telefon Whatsapp E-posta